آنچه در این مقاله می‌‌خوانید
  • مدیر
  • ٣٩ بازدید
  • ١٤٠٣-٠٢-٢٢

تزريق کورتون بعد از عمل بيني

تزريق کورتون (Cortisone) بعد ازعمل بيني ممکن است در برخي موارد پيشنهاد شود. کورتون يا داروهاي کورتيکواستروئيد يک استروئيد ضد التهابي است که به صورت تزريقي به بيني انجام مي شود. در حالت‌هايي که بعد از عمل بيني ورم به وجود مي‌آيد جراح شما ممکن است تزريق کورتون را توصيه کند.

تزريق کورتون مي‌تواند به کاهش ورم بعد از عمل بيني کمک کند و علائم ناخوشايندي را که ممکن است پس از عمل بيني رخ دهد، را بهبود بخشد. با اين حال، تصميم نهايي در مورد تزريق کورتون و نوع آن بايد توسط جراح بيني شما گرفته شود، زيرا اين تصميم بستگي به وضعيت شما و نيازهاي خاص شما دارد.

قبل از تزريق کورتون به بيني، بهتر است با جراح خود در مورد هرگونه سوابق بيماري‌ها، داروهايي که ممکن است استفاده کنيد و هرگونه عوارض يا تداخلات دارويي مشورت کنيد. جراح شما مي‌تواند شما را در مورد مزايا و معايب تزريق کورتون بعد از عمل بيني مطلع کند و راهنمايي لازم را ارائه دهد.

 

بهترين زمان براي تزريق کورتون بعد از عمل بيني

 

بهترين زمان براي تزريق کورتون بعد از جراحي بيني ممکن است بين چند روز تا چند هفته پس از عمل بيني باشد. زمان دقيق تزريق کورتون براي هر فرد ممکن است متفاوت باشد و بستگي به عوامل زير داشته باشد:

 

براي گرفتن وقت مشاوره اوليه ي جراحي بيني کليک کنيد

 

1. تشخيص پزشک: تصميم نهايي در مورد زمان تزريق کورتون بعد از جراحي بيني بايد توسط جراح شما گرفته شود. جراح شما بر اساس وضعيت شما، نوع عمل بيني و عوارض ممکن پس از جراحي، بهترين زمان را تعيين خواهد کرد.

2. نوع عمل بيني: نوع عمل بيني که انجام مي‌شود نيز مي‌تواند بر زمان تزريق کورتون تأثير بگذارد. برخي از عمل‌هاي بيني ممکن است نياز به زمان بيشتري براي بهبود داشته باشند و در نتيجه تزريق کورتون ممکن است به تأخير بيفتد.

3. وضعيت ورم بيني: اگر التهاب پس از عمل بيني بسيار شديد است و علائم ناخوشايندي مانند ورم شديد وجود دارد، جراح ممکن است زمان تزريق کورتون را زودتر انجام دهد.

4. سابقه بيماري: اگر شما سابقه بيماري‌هاي خاصي داريد، مانند عفونت‌هاي مزمن، جراح ممکن است زمان تزريق کورتون را با توجه به اين عوامل تعيين کند.

 

چه مدت بعد از تزريق کورتون ورم بيني مي خوابد؟

 

پس از تزريق کورتون، زمان لازم براي کاهش ورم بيني ممکن است متفاوت باشد و بستگي به عوامل مختلفي دارد. در بيشتر موارد، تأثير تزريق کورتون بر ورم بيني در عرض چند روز تا يک هفته قابل مشاهده است. با اين حال، در برخي موارد، کاهش ورم ممکن است تا يک ماه طول بکشد. لذا توصيه مي شود در صورت نياز به تکرار تزريق کورتون، فاصله 1 تا 3 ماه بين تزريق ها رعايت شود.

مهم است بدانيد که هر فردي به طور متفاوت به تزريق کورتون واکنش نشان مي‌دهد. عواملي مانند نوع و شدت ورم اوليه، وضعيت عمل بيني، دستورات جراح بعد از عمل بيني و واکنش بدن شما به کورتون مي‌تواند بر زمان و ميزان کاهش ورم تأثير بگذارد.

پس از تزريق کورتون ، ممکن است جراح شما دستورات خاصي را براي کنترل ورم بيني به شما بدهد. اين ممکن است شامل استفاده از کمپرس يخ، مصرف داروهاي ضدالتهاب، استفاده از پنبه‌هاي مرطوب و ساير روش‌هاي تسکين دهنده باشد. رعايت دقيق دستورات جراح و مراقبت مناسب از بيني پس از تزريق کورتون مي‌تواند به کاهش ورم کمک کند.

 

نحوه ي چسب زدن بعد از تزريق کورتون به بيني

 

بعد از تزريق کورتون به بيني، ممکن است جراح شما دستورات خاصي در مورد نحوه ي چسب زدن بيني به شما بدهد. اين کار به منظور حفظ تاثير دارو در محل تزريق و کاهش احتمال خروج آن از بيني انجام مي‌شود.

1. آماده‌سازي: قبل از هر کاري، دستان خود را با آب و صابون بشوييد و يا از ضدعفوني کننده دست استفاده کنيد. همچنين، اطمينان حاصل کنيد که بيني شما تميز و خشک باشد.

2. استفاده از چسب بيني: جراح شما ممکن است يک نوار چسب کوچک را به شما بدهد. اين نوار چسب معمولاً شفاف و قابل تنفس است و بر روي ناحيه تزريق کورتون قرار مي‌گيرد.

 

تزريق کورتون بعد از عمل بيني

 

براي ديدن نمونه هاي بيشتر کليک کنيد

 

3. تميز کردن بيني: قبل از چسب زدن، با استفاده از الکل پنبه‌اي يا پارچه‌اي تميز، ناحيه مورد نظر را تميز کنيد. اين کار بهترين شرايط را براي چسب زدن فراهم مي‌کند و از ورود عفونت به بيني جلوگيري مي‌کند.

4. چسب زدن: بعد از تميز کردن، نوار چسب را با دقت روي ناحيه تزريق کورتيزون قرار دهيد. از طرفي مطمئن شويد که چسب به طور محکم ولي آرام بر روي بيني چسبيده است. برخي از نوارهاي چسب به طور خاص براي استفاده بعد از تزريق کورتون طراحي شده‌اند و ممکن است داراي مواد ضد آب يا مقاوم در برابر رطوبت باشند.

5. پيگيري دستورات جراح بيني: بعضي از جراحان ممکن است دستورات خاصي در مورد نحوه نگهداري چسب و زمان مناسبي که بايد بر روي بيني باقي بماند، بدهند. حتماً از جراح خود در مورد هر گونه دستورات خاصي که بايد دنبال کنيد، سوال کنيد.

 

تزريق کورتون بعد از عمل بيني درد دارد؟

 

تزريق کورتون پس از عمل بيني ممکن است درد داشته باشد. هرچند که اين تجربه براي هر فرد ممکن است متفاوت باشد و به عوامل مختلفي بستگي دارد.

بعد از عمل بيني، بافت‌هاي بيني ممکن است حساس و آسيب ديده باشند. تزريق کورتون نيز مي‌تواند تحريک در ناحيه تزريق ايجاد کند و موجب درد و تغييراتي در منطقه مورد تزريق شود. برخي از افراد ممکن است درد بيشتري را نسبت به ديگران تجربه کنند، در حالي که برخي افراد ممکن است تقريباً هيچ دردي احساس نکنند.

علاوه بر درد، ممکن است احساس ورم، سفتي، گرما يا قرمزي در ناحيه تزريق داشته باشيد. اين تغييرات معمولاً موقت و بهبود مي‌يابند.

مهم است بدانيد که هر فرد به طور متفاوت به تزريق کورتون واکنش نشان مي‌دهد. اگر درد يا ناراحتي شديد داريد يا اگر تغييرات غيرطبيعي در منطقه تزريق مشاهده مي‌کنيد، بهتر است به جراح خود اطلاع دهيد تا وضعيت را بررسي کند و راهنمايي لازم را ارائه کند.

 

 

نحوه تزريق کورتون بعد از عمل بيني

 

تزريق کورتون پس از عمل بيني مي‌تواند توسط جراح يا دستيار ايشان در مطب انجام مي شود. اين کار طي چند دقيقه انجام مي‌گيرد و جراح محل تزريق را بي حس و ناحيه تزريق را تميز و خشک و ضدعفوني مي کند. حجم و غلظت کورتون تزريق شده نيز بسته به شرايط فرد و نظر جراح متفاوت است.

 

مراقبت هاي لازم بعد از تزريق کورتون به بيني

 

1. استراحت: پس از تزريق کورتون ، استراحت کافي داشته باشيد و فعاليت‌هاي سنگين را محدود کنيد.

2. جلوگيري از لمس و فشار: سعي کنيد ناحيه تزريق را لمس نکنيد يا فشار ندهيد، زيرا اين ممکن است باعث تحريک و التهاب بيشتر شود.

3. دنبال کردن دستورات جراح: هميشه دستورات و راهنمايي‌هاي جراح خود را به دقت دنبال کنيد.

4. در دو روز اول پس از تزريق از کمپرس سرد استفاده نماييد و سر خود را پايين نگه نداريد.

 

براي ديدن ويدئوهاي جراحي بيني توسط دکتر مهدي غلامي کليک کنيد

 

تعداد دفعات تزريق کورتون بعد از عمل بيني چند بار است؟

 

تعداد دفعات تزريق کورتون بعد از عمل بيني ممکن است بستگي به جزئيات و شرايط هر بيمار داشته باشد. عموماً، جراح شما تعيين مي‌کند که چندين بار تزريق کورتون لازم است. اين تصميم براساس جنبه‌هاي مختلفي مانند نوع جراحي، شدت التهاب، روش بهبودي و واکنش بيمار به درمان قبلي بستگي دارد.

معمولاً، براي کنترل ورم پس از عمل بيني، ممکن است چندين جلسه تزريق کورتون به بيني نياز باشد. اين جلسات معمولاً به صورت دوره‌اي تعيين مي‌شوند، به طور مثال هر يک ماه يا بسته به شرايط خاص هر بيمار و حداکثر سه جلسه توصيه مي شود.

به هر حال، تعداد دقيق و زمانبندي تزريق کورتيزون بايد توسط جراح معالج شما تعيين شود. او با بررسي وضعيت شما و پيشرفت درمان، مي‌تواند تعداد و زمانبندي مناسب را به شما توصيه کند.

 

آيا کورتون بعد از جراحي بيني براي جلوگيري از ايجاد زخم هم تزريق مي شود؟

 

کورتون معمولاً بعد از جراحي بيني به منظور کنترل التهاب و تورم استفاده مي‌شود، اما استفاده از آن براي جلوگيري از ايجاد زخم مستقيماً نيست. هدف اصلي تزريق کورتون پس از جراحي بيني، کاهش التهاب و ورم موجود در ناحيه جراحي است.

تزريق کورتيزون پس از جراحي بيني مي‌تواند به صورت موضعي در ناحيه تحت عمل تزريق شود. اين کورتيکواستروئيد قدرتمند مي‌تواند به کاهش ورم کمک کند و از ايجاد زخم‌هاي بيشتر در ناحيه عمل جلوگيري کند.

مهم است که هرگز خودسرانه تصميم به تزريق کورتون بعد از جراحي بيني نگيريد. جراح شما، با بررسي وضعيت شما و نيازهاي خاص شما، تصميمات درماني مناسب را براي شما مي‌گيرد.

کورتيکواستروئيد مورد استفاده پس از راينوپلاستي تريامسينولون استونايد است که با غلظت 40 mg/ml در دسترس است که قبل از ازتزريق به بيني به غلظت 10 mg/ml رقيق مي شود.

براي اين منظور اغلب از نرمال سالين استفاده مي شود ولي مي توان براي کاهش درد تزريق از ليدوکائين براي رقيق کردن آن استفاده کرد.

در هر جلسه 0.1 تا 0.2 ازمحلول رقيق شده در ناحيه سوپراتيپ و در بافت هاي زيرپوستي بصورت عميق تزريق مي شود.

اگر دارو بصورت سطحي تزريق شود باعث ايجاد نواحي دپيگمانتاسيون (سفيد شدن رنگ پوست) و يا ايجاد نواحي آتروفي سطحي (ناهموار شدن پوست نوک بيني) خواهد شد.

بر طبق مطالعه دکتر غيوران تزريق کورتون به بيني اغلب براي بيماران با پوست ضخيم انجام مي شود. اگر با تزريق اول نتيجه مطلوب گرفته نشود در تزريق دوم بايد دوز دارو بيشتر شود. با اين روش ميزان نياز به عمل مجدد بيني خيلي کاهش مي يابد.

تزريق کورتون 10 روز پس از جراحي توصيه مي شود تا از تشکيل بافت اسکار جلوگيري شود و هرگونه اسکار تشکيل شده نيز جذب شود

با اين حال در مورد زمان مناسب و دفعات و دوز مورد نياز تزريق کورتون با توجه به شرايط تصميم گيري توسط جراح اتخاذ مي شود.

 

نويسنده: دکتر مهدي غلاميپست اخیر
تفاوت جراحي سپتوپلاستي و رينوپلاستي
تفاوت جراحي سپتوپلاستي و رينوپلاستي
١٤٠٣-٠٢-٣١
تزريق کورتون بعد از عمل بيني
تزريق کورتون بعد از عمل بيني
١٤٠٣-٠٢-٢٢
بهترين جراح زيبايي پلک (بلفاروپلاستي) در مشهد
بهترين جراح زيبايي پلک (بلفاروپلاستي) در مشهد
١٤٠٣-٠٢-١٢
گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستي و روش هاي درمان آن
گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستي و روش هاي درمان آن
١٤٠٣-٠٢-٠٣
خنديدن و گريه کردن بعد از جراحي بيني و عوارض آن
خنديدن و گريه کردن بعد از جراحي بيني و عوارض آن
١٤٠٣-٠١-٢٩
بیشتر ...