آنچه در این مقاله می‌‌خوانید
  • مدیر
  • ٦٢ بازدید
  • ١٤٠٣-٠٢-٠٣

گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستي و روش هاي درمان آن

بلفاروپلاستي (جراحي زيبايي پلک) ، يک روش جراحي است که براي بهبود ظاهر و عملکرد پلک‌ها استفاده مي‌شود. در اين جراحي، بازسازي و تقويت عضلات و بافت‌هاي پلک انجام مي‌شود تا افتادگي پلک‌ها بهبود پيدا کند .

گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستي ممکن است به دلايل مختلفي رخ دهد. در طول جراحي بلفاروپلاستي، ممکن است قسمتي از بافت‌هاي پلک که مسئول حفظ شکل و قوام پلک است، بريده شود. اين موضوع مي‌تواند باعث گود شدن چشم شود. همچنين، عوامل ديگري مانند التهاب، عفونت يا ترميم اشتباه ممکن است به گود شدن چشم منجر شوند.

براي دريافت نوبت مشاوره بلفاروپلاستي از دکتر مهدي غلامي کليک کنيد

اگر بعد از انجام بلفاروپلاستي چشم شما گود شده است و نگران هستيد، بهتر است به جراح خود مراجعه کنيد. جراح شما مي‌تواند با بررسي وضعيت چشم و ارزيابي عمل جراحي، شما راهنمايي کند و در صورت لزوم، درمان مناسبي را تجويز کند. همچنين، ممکن است جراح، شما را به يک متخصص چشم‌ معرفي کند تا وضعيت چشم شما به طور دقيق‌تر ارزيابي شود و درمان مناسبي ارائه گردد.

جراحان پلاستيک عمومي، جراحان زيبايي گوش و حلق که آموزش ديده اند، جراحان فک و صورت و متخصصين پوست، همگي جراحي بلفاروپلاستي را انجام مي دهند. همه اين متخصصان مي توانند به نتايج خوبي براي جراحي دست يابند منوط به اينکه آموزش تخصصي لازم در زمينه جراحي پلک را گذرانده باشند. دکتر مهدي غلامي، جراح فک و زيبايي صورت چنين دوره هايي را گذرانده است.

از آنجايي که طيف وسيعي از جراحان با سوابق مختلف، تخصص، سطح آموزش و تجربه جراحي پلک در جراحي بلفاروپلاستي را انجام مي دهند نتايج اين جراحي هم متفاوت است. يکي از شايع ترين مشکلاتي که بعد از جراحي مشاهده مي شود، توخالي بودن يا گود شدن پلک ها است. اين زماني اتفاق مي افتد که پوست، عضله و يا چربي بيش از حد در طي جراحي برداشته شود. اين برش بافت تهاجمي به عنوان "بلفاروپلاستي سابستراکتيو" ناميده مي شود. اين يک روش  جراحي با تفکرات قديمي‌تراست و معمولاً منجر به ظاهري لاغر يا اسکلتي مي‌شود. هدف از تکنيک‌هاي بلفاروپلاستي مدرن، حفظ بافت (به‌ ويژه چربي) در طول جراحي است.

 

بلفاروپلاستي با دکتر مهدي غلامي

 

علت سياهي و گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستي

1. ترميم ناصحيح: در صورتي که ترميم پس از جراحي به درستي انجام نشود، ممکن است باعث ايجاد سياهي يا گود شدن چشم شود. اين موضوع معمولاً به علت عدم قرارگيري صحيح بافت‌ها و عضلات پلک در محل خود، رخ مي‌دهد.

2. التهاب و عفونت: التهاب يا عفونت پس از عمل جراحي بلفاروپلاستي نيز مي‌تواند عاملي براي سياهي و گود شدن چشم باشد. اين موضوع معمولاً به علت ورود باکتري‌ها يا ويروس‌ها به قسمت جراحي شده و تحريک بافت‌ها و عصب‌ها در اثر آنها رخ مي‌دهد.

3. آسيب عصبي: در بعضي موارد، عمل جراحي مي‌تواند به عصب‌هاي موجود در ناحيه پلک و چشم آسيب برساند. اين موضوع ممکن است منجر به سياهي و گود شدن چشم شود.

4. عوارض جراحي: خونريزي داخلي، تشکيل هماتوم، تحريک و تورم بافت ها نيز مي‌توانند به سياهي و گود شدن چشم منجر شوند.

 

چگونه مي‌توانم از عفونت بعد از بلفاروپلاستي جلوگيري کنم؟

 

1. رعايت بهداشت دست: قبل از لمس چشم‌ها، همواره دست‌ها را با آب و صابون بشوييد. همچنين مي توانيد از ضدعفوني کننده‌هاي دستي يا ضدعفوني کننده‌هاي الکلي استفاده کنيد.

2. استفاده از قطره‌هاي چشمي: جراح شما ممکن است قطره‌هاي چشمي ضد عفوني کننده يا ضدالتهاب را پس از جراحي تجويز کند. اطمينان حاصل کنيد که اين قطره‌ها را به درستي استفاده مي کنيد.

3. استفاده از آنتي‌بيوتيک‌ها: در صورت تجويز آنتي‌بيوتيک توسط جراح، به دقت دستورات مربوط به مصرف آن را دنبال کنيد و دوره‌ي مصرف را تکميل کنيد.

4. جلوگيري از خارج شدن بخيه‌ها: اگر جراح شما بخيه‌هاي غيرقابل جذب استفاده کرده است، حتماً از خروج زودرس آنها جلوگيري کنيد. مراقب باشيد که به طور تصادفي بخيه‌ها را خارج نکنيد و همچنين از لمس زياد ناحيه جراحي خودداري کنيد.

5. رعايت تميزي: ناحيه پلک‌ها و چشم‌ها را تميز نگه داريد. از آب ولرم  براي شستشوي ناحيه چشم استفاده کنيد و هرگونه خارش يا التهاب را به جراح خود گزارش دهيد.

6. اجتناب از آرايش چشم: پس از جراحي، بهتر است  از آرايش چشم، مانند مداد چشم، رژلب و سايه چشم خودداري کنيد. آرايش ممکن است باعث تحريک چشم شده و خطر عفونت را افزايش دهد.

 

بلفاروپلاستي مشهد

 

براي برطرف کردن گودي چشم بعد از بلفاروپلاستي چه درمان هايي مي توان انجام داد؟

1. تمرينات عضلاني: يکي از روش‌هاي اوليه و غيرجراحي براي بهبود گودي چشم، انجام تمرينات عضلاني است. تمريناتي که روي عضلات پلک تمرکز داشته باشند، مي‌توانند به تقويت عضلات و کاهش گودي کمک کنند

2. درمان با بوتولينوم توکسين (Botox):  تزريق بوتاکس به عضلات چشم، مي‌تواند مؤثر باشد. اين تزريقات عملکرد عضلات را تضعيف مي کند و در نتيجه گودي را کاهش مي‌دهد. اين روش معمولاً موقت است و نياز به تکرار دارد.

3. جراحي ترميمي: در برخي موارد، ممکن است جراحي ترميمي نياز باشد تا گودي چشم را برطرف کند. در اين روش، با استفاده از تکنيک‌هاي جراحي مختلف، عضلات و بافت‌هاي اطراف چشم تقويت و تنظيم مي‌شوند تا گودي کاهش يابد.

4. استفاده از پروتزها: استفاده از پروتزهاي چشم (مانند پروتز پلک) نيز مي‌تواند بهبود گودي چشم را فراهم کند. اين پروتزها به صورت سفارشي ساخته مي‌شوند و براي بهبود ظاهر و عملکرد چشم استفاده مي‌شوند.

مهم است که با جراح خود درباره گزينه‌هاي درماني مناسب با توجه با شرايط خود مشورت کنيد.

 

زماني که در جراحي بلفاروپلاستي چربي بيش از حد برداشته شده باشد چه اتفاقي مي افتد ؟

 

ممکن است چشم ها (پلک ها) توخالي به نظر برسند (به عنوان مثال فرورفتگي، حلقه هاي تيره و ظاهر تغيير يافته) و بخصوص در سنين بالاتر اين مشکل بيشتر نمايان خواهد شد.

رفع اين مشکل به سختي امکان پذير است و نياز به توجه متخصص مربوطه دارد. در اين مواقع، ارزيابي جامع توسط جراح بهترين روش را براي رفع اين مشکل مشخص مي‌کند، که مي تواند شامل جراحي ( مانند پيوند چربي يا غير جراحي ) مانند تزريق فيلر باشد.

 

آيا ممکن است گودي چشم بعد از عمل بلفاروپلاستي برگردد؟

 

در برخي موارد ممکن است گودي چشم پس از عمل بلفاروپلاستي بهبود يابد، اما در بعضي موارد نيز ممکن است برگرداندن گودي به حالت قبلي امکان‌پذير نباشد. اين وابسته به علت گودي، شدت آن و وضعيت خاص هر فرد است.

عوامل زير مي‌توانند نقشي در بازگشت گودي چشم پس از بلفاروپلاستي داشته باشند:

1. تکنيک‌هاي مختلف بلفاروپلاستي و نحوه انجام جراحي ممکن است تأثيري در نتيجه نهايي داشته باشند. عمل جراحي نامناسب يا عوارض جراحي ممکن است باعث بازگشت گودي چشم شود.

2. عواملي مانند سن، وضعيت عمومي سلامتي، قدرت عضلات و ساختمان چشم مي‌توانند تأثيرگذار باشند. ممکن است در برخي افراد عضلات پلک ضعيف باشند يا بازسازي نامناسب صورت بگيرد که منجر به بازگشت گودي چشم مي‌شود.

3. پس از بلفاروپلاستي، ممکن است ترشحاتي در محل جراحي تجمع کنند که موجب گودي شود. در بعضي موارد، اين ترشحات به طور خود به خودي جذب خواهد شد و گودي بهبود مي‌يابد.

 

چگونه مي‌توان ترشحات باقي‌مانده پس از بلفاروپلاستي را کاهش داد؟

 

1. استفاده از کمپرس سرد بر روي ناحيه چشم‌ها مي‌تواند به کاهش ترشحات و التهاب کمک کند. از کمپرس يخ يا حوله‌ ي سرد استفاده کنيد. اين کار را هر بار به مدت 10-15 دقيقه تکرار کنيد و 10-15 دقيقه به کار نبريد.

2.: استفاده از قطره‌هاي چشم ضد التهاب مي‌تواند به تسکين ترشحات باقي‌مانده و کاهش التهاب کمک کند. قبل از استفاده از هر گونه قطره چشم، بهتر است با جراح خود مشورت کنيد.

3. هر روز چند بار چشم‌ها را با آب خنک و تمييز بشوييد

4. اگر ترشحات باقي‌مانده پس از بلفاروپلاستي مداوم باقي مي‌ماند و مشکل شما را تشديد مي‌کند، حتماً با جراح خود تماس بگيريد

 

 

 

چطور بهترين جراح بلفاروپلاستي در مشهد از گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستي جلوگيري مي کند؟

 

انتخاب جراح براي عمل بلفاروپلاستي بسيار مهم و موثر است. اين انتخاب مي‌تواند تأثير زيادي بر نتيجه نهايي عمل و رضايت شما داشته باشد. در نظر داشته باشيد که بلفاروپلاستي يک عمل جراحي زيبايي است که بر روي ناحيه حساس چشم انجام مي‌شود. بنابراين، انتخاب يک جراح ماهر و با تجربه امري بسيار حياتي است.

 

در انتخاب جراح براي بلفاروپلاستي، به موارد زير توجه کنيد:

 

1. اطمينان حاصل کنيد که جراح مورد نظر داراي تخصص و تجربه کافي در زمينه بلفاروپلاستي است.

2. درخواست نمونه‌هاي عکس قبل و بعد از عمل از جراح مورد نظر براي بررسي نتايج قبلي و سبک کار او مي‌تواند مفيد باشد. اين نمونه‌ها به شما کمک مي‌کنند تا بتوانيد تصميم بهتري در مورد انتخاب جراح بگيريد.

3. قبل از تصميم‌گيري نهايي، موارد خاصي مانند توصيه‌ها، نظرات و تجربيات ديگران را در مورد جراح مورد نظر بررسي کنيد.
 

براي تکميل اطلاعات مقاله ي بلفاروپلاستي ( جراحي زيبايي پلک ) را در سايت بخوانيد


در نهايت، مهم است که به جراح اعتماد کنيد و مطمئن شويد که او مي‌تواند نيازها و اهداف شما را در برطرف کند.

اگر مايليد در مورد سياهي و گودي پلک بعد از بلفاروپلاستي بيشتر بدانيد، مي توانيد با دکتر مهدي غلامي از طريق وب سايت يا با شماره 05138414605 تماس بگيريد.

 

نويسنده: دکتر مهدي غلاميپست اخیر
تفاوت جراحي سپتوپلاستي و رينوپلاستي
تفاوت جراحي سپتوپلاستي و رينوپلاستي
١٤٠٣-٠٢-٣١
تزريق کورتون بعد از عمل بيني
تزريق کورتون بعد از عمل بيني
١٤٠٣-٠٢-٢٢
بهترين جراح زيبايي پلک (بلفاروپلاستي) در مشهد
بهترين جراح زيبايي پلک (بلفاروپلاستي) در مشهد
١٤٠٣-٠٢-١٢
گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستي و روش هاي درمان آن
گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستي و روش هاي درمان آن
١٤٠٣-٠٢-٠٣
خنديدن و گريه کردن بعد از جراحي بيني و عوارض آن
خنديدن و گريه کردن بعد از جراحي بيني و عوارض آن
١٤٠٣-٠١-٢٩
بیشتر ...