آنچه در این مقاله می‌‌خوانید
  • مدیر
  • ١٩٥ بازدید
  • ١٤٠٢-١١-٢٣

بيماري رينوفيما (Rhinophyma) چيست ؟

 

رينوفيما يک بيماري پوستي است که به عنوان نوعي از روزاسه « رزاشيا » شناخته مي‌شود. روزاسه يک بيماري التهابي پوستي مزمن است که با معمولاً در ناحيه بيني و گاهي در ساير مناطق صورت ظاهر مي‌شود. روزاسه اغلب بعلت افزايش حساسيت پوست به عوامل استرس زاي محيطي مانند اشعه ها و ماورابنفش و ميکروبهايي که در پوست ساکن هستند ايجاد مي شود. هر دو عوامل ژنتيکي و محيطي در ايجاد روزاسه دخيل هستند

 

رينوفيما به صورت يک تغيير غيرطبيعي در شکل بيني شناخته مي‌شود. در اين بيماري، بافت بيني به صورت ناهموار، ضخيم و متورم با ظاهري مشابه به پوست پيازي تغيير مي‌کند. بيني به طور تدريجي بزرگتر مي‌شود و مي‌تواند باعث تغيير شکل و ظاهر صورت شود. علاوه بر اين ممکن است ساير علائم مانند قرمزي، تورم، ترک‌هاي خونريزي دهنده و گاهي حساسيت نسبي ناحيه بيني نيز وجود داشته باشد.

 

علت دقيق رينوفيما هنوز مشخص نيست، اما به طور عمده با عواملي مانند فعاليت غيرطبيعي غدد و عوامل وراثتي در ارتباط است. رينوفيما معمولاً در مردان بالاي 40 سال بيشتر ديده مي‌شود، اما در برخي موارد نيز در زنان و جوانان ممکن است رخ دهد.

 

درمان رينوفيما معمولا با روش‌هاي جراحي توسط بهترين جراح بيني در مشهد به منظور برداشتن بافت آسيب ديده بيني و بازسازي آن انجام مي شود. انتخاب روش درماني تحت تأثير عواملي مانند اندازه و شکل بيني، ميزان وسعت بيماري و عوارض ايجاد شده ناشي از آن همراه است. در برخي موارد، درمان‌هاي ديگر مانند ليزر، الکتروکوتر يا درمان‌هاي دارويي نيز ممکن است در نظر گرفته شود. لازم است بدانيد که راينوفيما درمان قطعي ندارد و جراحي دبريدهان عليرغم اينکه در ظاهر مشکل شما را حل خواهد کرد از بازگشت مجدد بيماري جلوگيري نخواهد کرد.

 

مهم است که با جراح زيبايي در مورد تشخيص و درمان رينوفيما مشورت کنيد، زيرا هر درمان بايد به صورت شخصي سازي شده و بر اساس شرايط و نيازهاي خاص شما تعيين شود.

 

علائم بيماري رينوفيما چيست ؟

 

رينوفيما (Rhinophyma) عمدتاً در ناحيه بيني ظاهر مي‌شود و باعث تغيير شکل و ظاهر صورت مي‌شود. برخي از علائم و نشانه‌هاي رايج رينوفيما عبارتند از:

 

براي گرفتن وقت از دکتر مهدي غلامي کليک کنيد

 

1. تغيير شکل بيني: بيني به صورت غيرطبيعي، ناهموار، ضخيم و متورم مي شود. اين تغيير شکل معمولاً به صورت تدريجي اتفاق مي‌افتد و مي‌تواند باعث بزرگتر شدن بيني و تغيير شکل صورت شود.

 

2. قرمزي و التهاب: ناحيه بيني در رينوفيما عموماً قرمز و ملتهب مي شود. اين قرمزي ممکن است به صورت گسترده‌ در بيني و اطراف آن نيز ديده شود.

 

3. تغيير رنگ بيني به سمت رنگ قرمز تيره: در رينوفيما، بافت بيني به صورت غيرطبيعي ضخيم و ناهموار است، که مي‌تواند به رنگ پوست پيازي يا قرمز تيره شباهت داشته باشد.

 

4. متورم شدن: ناحيه بيني در رينوفيما معمولاً متورم مي‌شود و ظاهري بزرگ و چرب دارد.

 

5. ايجاد ترک در صورت: ممکن است در رينوفيما ترک‌هايي ايجاد شود که خونريزي مي کنند.

 

6. حالت بهم ريخته ي فرم بيني: در رينوفيما، بافت بيني به صورت توده‌هاي بهم ريخته و غيرمنظم مي شود.

 

مهم است بدانيد که علائم رينوفيما ممکن است در هر فردي متفاوت باشد و بيماران ممکن است تنها برخي از اين علائم را تجربه کنند. در صورت تشخيص علائم مشابه با رينوفيما، بهتر است با جراح زيبايي بيني  مشورت کنيد تا تشخيص و درمان صحيح انجام شود.

 

آيا رينوفيما قابل درمان است؟

 

بله، رينوفيما قابل درمان است. اما بايد توجه داشت که رينوفيما يک بيماري مزمن است و درمان آن براي کنترل علائم و بهبود ظاهر صورت انجام مي‌شود. درمان رينوفيما معمولاً شامل روش‌هاي جراحي است که به منظور برداشتن بافت آسيب ديده بيني و بازسازي آن انجام مي‌شود. اين روش‌ها عبارتند از:

 

قبل از جراحي رينوفيما

 

نمونه کارهاي جراحي بيني دکتر مهدي غلامي

 

1. جراحي با ليزر: در اين روش، با استفاده از ليزر، بافت اضافه بيني برداشته مي‌شود و سطح بيني صاف و منظم مي‌شود.

 

2. جراحي با الکتروکوتر: در اين روش، با استفاده از ابزارهاي الکتريکي، بافت اضافه بيني برداشته مي‌شود.

 

3. جراحي با استفاده از تکنيک‌هاي زيبايي بيني: در اين روش، بافت اضافه بيني برداشته شده و سپس بافت باقيمانده به هم دوخته مي‌شود.
 

4. سرما درماني: از ديگر روش‌ هاي درمان اين بيماري استفاده از نيتروژن مايع جهت از بين بردن بيماري و حذف ضايعات اضافه در ناحيه ي بيني است.

 

5. آنتي بيوتيک‌ هاي موضعي : آنتي بيوتيک هايي مانند تتراسايکلين ،مترونيدازل، سولفات آميد ، اريترومايسين ، مينوسيکلين اغلب بصورت موضعي به کار برده مي شوند.

هر روش درماني براي رينوفيما بايد به صورت شخصي سازي شده و بر اساس شرايط و نيازهاي خاص هر بيمار تعيين شود. جراح متخصص مي‌تواند با شما در مورد گزينه‌هاي درماني مناسب صحبت کند و شما را راهنمايي کند.

 

پيشگيري از بروز بيماري رينوفيما

 

رينوفيما يک بيماري مزمن است و عوامل خاصي براي جلوگيري از بروز آن وجود ندارد. اما هنگامي که رينوفيما تشکيل شده است، مي‌توانيد با مراجعه به موقع به بهترين جراح بيني در مشهد از بروز تغييرات بيشتر جلوگيري کنيد

 

روش هاي پيشگيري از بروز راينوفيما:

 

1. مراقبت مناسب از پوست: رعايت بهداشت پوست و استفاده از محصولات مراقبت از پوست، مانند مرطوب‌کننده‌ها و نرم‌ کننده‌هاي پوست، به حفظ سلامت پوست کمک مي‌کند.

 

2. محافظت در برابر آفتاب: استفاده از کرم هاي ضدآفتاب با عوامل حفاظتي بالا و محافظت از پوست در برابر تابش مستقيم آفتاب، مي‌تواند از ضعيف شدن پوست و بروز تغييرات بيشتر در رينوفيما جلوگيري کند.

 

3. اجتناب از عوامل تحريک‌کننده: تحريک‌کننده‌هايي مانند الکل، تنباکو، استفاده از محصولات آرايشي نامناسب مي‌توانند به بروز رينوفيما و تغييرات پاتولوژيک در پوست منجر شوند.

 

4. مراقبت از پوست در مواجهه با شرايط محيطي سخت: در شرايطي مانند آب و هواي سرد و خشک، براي حفظ رطوبت پوست و جلوگيري از تحريک پوست، مي‌توانيد از مرطوب‌کننده‌هاي پوست استفاده کنيد.

 

5. مراقبت از پوست در مواجهه با عوامل شيميايي: در مواجهه با مواد شيميايي محرک مانند مواد حاوي الکل، بهتر است از محافظت کننده‌هاي پوست استفاده کنيد و پوست خود را در مقابل اين مواد محافظت کنيد.

 

 

آيا رينوفيما نوعي سرطان است؟

 

خير، رينوفيما يک بيماري پوستي است و نوعي سرطان نيست. رينوفيما يک بيماري مزمن است که با تغييرات در پوست بيني و ساير اجزاي صورت همراه است. اگرچه رينوفيما مي‌تواند ظاهري شبيه به سرطان داشته باشد، اما خودش يک نوع سرطان نيست.

 

نمونه کارهاي جراحي بيني دکتر مهدي غلامي

 

به هر حال، در برخي از موارد، رينوفيما مي‌تواند با سرطان پوستي همراه باشد. اگر پزشک شما مشکوک به وجود سرطان پوستي در منطقه رينوفيما شود، ممکن است به شما توصيه کند تا براي ارزيابي و تشخيص نهايي به متخصصين ديگري در اين زمينه مراجعه کنيد. تشخيص سرطان پوستي نياز به ارزيابي توسط پزشک متخصص و انجام نمونه برداري دارد.

 

بهترين جراح بيماري رينوفيما در مشهد

 

دکتر مهدي غلامي با بيش از 15 سال سابقه ي کار در زمينه انواع جراحي هاي بيني و صورت در مشهد بهترين گزينه در اين خصوص مي باشند.

 

انتخاب بهترين جراح براي درمان رينوفيما بستگي به عوامل مختلفي از جمله محل زندگي شما، دسترسي به متخصصين مربوطه و تجربه و تخصص جراحان زيبايي منطقه ي سکونت شما دارد. براي انتخاب بهترين جراح براي رينوفيما بايد:

1. جستجوي اطلاعات: در مورد جراحان متخصص براي درمان رينوفيما در شهر خود تحقيق کنيد که اين سبک تحقيق مي تواند از طريق شبکه هاي اجتماعي جراحان زيبايي و ملاقات حضوري در مطب آنها باشد.

 

2. بررسي تخصص و تجربه: پس از جستجو درباره جراحان زيبايي بررسي تجربه آن جراح را در نيز در اين زمينه در نظر داشته باشيد.

 

3. مشاوره با جراحان: بعد از انتخاب چند جراح براي مشاوره ي حضوري به مطب هاي آنها مراجعه کنيد.

 

4. نظرات بيماران قبلي: در صورت امکان، نظرات بيماران قبلي را در مورد جراح مورد نظر خود بخوانيد يا با آنها صحبت کنيد. اين نظرات مي‌توانند به شما اطلاعات بيشتري در مورد تجربه بيماران قبلي، نتايج و رضايتشان بدهد.

 

5. اطمينان و ارتباط: انتخاب جراحي که احساس اطمينان و راحتي با او داريد، بسيار مهم است. از آنجا که جراحي رينوفيما يک فرآيند طولاني و پيچيده دارد، ارتباط و اعتماد با جراح متخصص مهم ترين عامل در اين زمينه مي باشد

 

نويسنده : دکتر مهدي غلاميپست اخیر
گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستي و روش هاي درمان آن
گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستي و روش هاي درمان آن
١٤٠٣-٠٢-٠٣
خنديدن و گريه کردن بعد از جراحي بيني و عوارض آن
خنديدن و گريه کردن بعد از جراحي بيني و عوارض آن
١٤٠٣-٠١-٢٩
بهترين جراح شکاف کام در مشهد
بهترين جراح شکاف کام در مشهد
١٤٠٣-٠١-٢٠
بهترين جراح بوکال فت در مشهد
بهترين جراح بوکال فت در مشهد
١٤٠٣-٠١-١٥
بهترين جراح پروتز چانه در مشهد
بهترين جراح پروتز چانه در مشهد
١٤٠٣-٠١-٠٥
بیشتر ...