آنچه در این مقاله می‌‌خوانید
  • مدیر
  • ١٢٠ بازدید
  • ١٤٠٢-٠٩-١١

تمام آنچه که در خصوص ليفت گردن و صورت بايد بدانيد

 

ليفت صورت و گردن چيست و چگونه انجام مي شود؟

 

ليفت صورت و گردن يک روش جراحي است که براي بهبود ظاهر و جوانسازي پوست صورت و گردن استفاده مي شود. اين روش به عنوان يک راهکار براي کاهش چين و چروک ها و رفع آويزاني پوست صورت و گردن و تغييرات ظاهري مرتبط با پيري مورد استفاده قرار مي گيرد. اين پروسه براي افراد بالاي 45 سال مناسب است. البته گاها افرادي که به علت مصرف دخانيات زياد يا قرار گيري طولاني مدت در معرض آفتاب دچار پيري زودرس پوست صورت شده اند مي توانند زودتر از 45 سال به اين جراحي اقدام کنند.

 

براي گرفتن وقت مشاوره در خصوص ليفت گردن و صورت کليک کنيد

 

ليفت صورت و گردن به طور کلي شامل مراحل زير است:

 

1. برش: در ابتدا جراح يک برش کوچک پنهاني در محدوده جلو و پشت گوش بر روي پوست ايجاد مي کند.

 

2. جداسازي بافت: سپس پوست از بافت زيرين جدا مي شود تا جراح به محل عمل دسترسي داشته باشد. اين بافت شامل عضلات، چربي و بافت هاي متصل ديگر است.

 

3. کشيدن عضلات : پس از جداسازي بافت، جراح بافت هاي گردن و صورت را متناسب با نيازهاي بيمار تنظيم مي کند. اين شامل جمع آوري و تنظيم عضلات، برداشتن چربي اضافي، جمع آوري بافت هاي پوستي آويزان و تنظيم نقاط پشتيباني است.

 

4. بخيه زدن: پس از انجام تغييرات مورد نياز، پوست اضافه در هر طرف بريده شده و لبه هاي پوست به طور دقيق دوباره بخيه زده مي شود

 

با اين حال، مهم است اين را در نظر بگيريد که جزئيات دقيق مراحل ليفت صورت و گردن ممکن است بسته به روش خاص و تکنيک مورد استفاده توسط جراح و ويژگي هاي بيمار متفاوت باشد. قبل از تصميم گيري در مورد انجام اين روش، بهتر است با جراح متخصص مشورت کنيد تا اطلاعات دقيق و مشخصات فردي خود را بررسي کنيد.

 

انواع روش ليفت صورت

 

روش‌هاي مختلفي براي ليفت صورت وجود دارد در زير، به برخي از انواع رايج روش‌هاي ليفت صورت اشاره مي‌کنم:

 

1. ليفت صورت سنتي (Traditional Facelift)


   اين روش شامل برش بزرگي است که از جلوي گوش تا پشت گوش در مسير خط رويش مو صورت مي‌گيرد. با اين روش، پوست و بافت‌هاي زيرين جمع آوري و تنظيم مي‌شوند و پوست کشيده مي‌شود. اين روش مناسب براي افرادي است که نياز به تنظيم موقعيت عضلات و حجم چربي دارند.

 

 

برا ديدن نمونه هاي ليفت صورت دکتر غلامي کليک کنيد

 

2. ليفت صورت جزئي (Mini Facelift)


   در اين روش، برش کوچکتري از لبه جلويي گوش تا پشت گوش ايجاد مي‌شود. اين روش براي کساني مناسب است که نياز به جراحي کمتري دارند و تنها نياز به تنظيم و آويزاني پوست در نواحي محدودي از صورت دارند.

 

3. ليفت صورت عمقي (Deep Plane Facelift)


   اين روش يک فرايند جراحي پيچيده ‌تر است که باعث تنظيم عميق‌تر بافت‌هاي صورت مي‌شود. در اين روش، پوست و بافت‌هاي زيرين صورت به طور جداگانه تنظيم مي‌شوند. اين روش براي حالت‌هاي پيچيده ‌تر پيري و تغييرات عميق‌تر در ساختار صورت مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 

4. ليفت صورت با استفاده از ليزر (Laser Facelift)


   در اين روش، از ليزر براي تنظيم و آويزاني پوست صورت استفاده مي‌شود. ليزر باعث تقويت توليد کلاژن در پوست مي‌شود و منجر به جوانسازي و سفت شدن پوست مي‌شود. اين روش غير جراحي و زمان بهبودي سريع‌تري دارد.

 

5. ليفت صورت غيرجراحي (Non-Surgical Facelift)


   اين روش شامل استفاده از تکنيک‌هاي غيرجراحي مانند تزريقات بوتاکس، هيدروليک، راديوفرکانس و ليفت موضعي است. اين روش‌ها به عنوان روش‌هاي غيرتهاجمي مورد استفاده قرار مي‌گيرند و زمان بهبودي سريع‌تري دارند، اما اثرات آن ها به علت برهم ‌کنش با چين و چروک‌ها و تنش پوست ممکن است موقت باشد و نياز به تجديد کردن داشته باشد.

 

مهم است براي انتخاب روش مناسب ليفت صورت، با يک جراح متخصص مشورت کنيد. جراح با بررسي ويژگي‌هاي شما و هدف‌هايتان مي‌تواند بهترين روش را براي شما تعيين کند

 

فوايد ليفت صورت و گردن

 

ليفت صورت و گردن (Facelift and Neck Lift)  يک روش جراحي است که براي بهبود ظاهر صورت و گردن و کاهش علائم پيري مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين روش به طور کلي به عنوان يکي از روش‌هاي اصلي جهت بازسازي و تجديد نظم در صورت و گردن مورد توجه قرار مي‌گيرد و داراي فوايد زيادي است. برخي از فوايد اصلي ليفت صورت و گردن عبارتند از:

 

1. کاهش چين و چروک: اين روش مي‌تواند به طور قابل توجهي چين و چروک‌هاي صورت و گردن، خط خنده، خط غم و افتادگي پوست دو طرف چانه را کاهش دهد و ظاهر جوان تر و شاداب تري مي شود


2. بازسازي آويزاني پوست: با عمليات ليفت صورت و گردن، پوست آويزان و فروپاشيده صورت و گردن تنظيم و برجستگي طبيعي خود را به دست مي‌آورد. اين باعث جوانتر و جذاب‌تر به نظر رسيدن صورت و گردن مي‌شود.

 

3. تنظيم و شدت دادن خط چانه و فک: با ليفت صورت و گردن، خط چانه و فک به شکلي تعريف شده و منظم تر تنظيم مي‌شود. اين مي‌تواند به چهره تعادل و تعريف بيشتري ببخشد.

 

4. بهبود تناسب صورت: با انجام ليفت صورت و گردن، تناسب و تعادل بين نواحي مختلف صورت بهبود مي‌يابد. اين شامل تنظيم نسبت بين گونه‌ها، فک، چانه و ناحيه گردن مي‌شود. به طور کلي يک سوم هاي فوقاني، مياني و تحتاني صورت بايد اندازه برابري داشته باشند . يک سوم فوقاني از خط رويش موي سر تا وسط ابروها و يک سوم مياني از وسط ابروها تا زير بيني و يک سوم تحتاني از زير بيني تا زير چانه است.

 

5. افزايش اعتماد به نفس: با بهبود ظاهر صورت و گردن، افراد معمولاً احساس بهتري درباره ظاهر خود دارند و اعتماد به نفس بيشتري به خود پيدا مي‌کنند.

 

مهم است توجه داشته باشيد که هر فرد و وضعيت صورت ممکن است متفاوت باشد و نتايج ليفت صورت و گردن نيز ممکن است براي هر فرد متفاوت باشد. براي اطلاعات دقيق‌تر و تعيين فوايد خاص براي شما، بهتر است با يک جراح فک و صورت با تجربه مشورت کنيد.

 

عوارض ليفت صورت و گردن

 

عمل ليفت صورت و گردن ممکن است به عوارض و مشکلاتي منجر شود که برخي از عوارض عبارتند از:

 

1. خونريزي و باز شدن زخم: پس از عمل جراحي، خونريزي و باز شدن زخم‌ها ممکن است رخ دهد. اين عوارض معمولاً با استفاده از فشاردهي و دوختن صحيح زخم‌ها کنترل مي‌شوند.

 

2. تورم: پس از عمل ليفت صورت و گردن، تورم در ناحيه جراحي شده معمولاً رخ مي‌دهد. تورم اغلب تا روز پنجم افزايش مي باد و پس از روز پنجم اين وضعيت معمولاً بهبود مي‌يابد و با استفاده از کمپرس سرد در 48 ساعت اول و داروهاي ضد التهاب کاهش مي‌يابد.

 

3. درد و عدم راحتي: درد و عدم راحتي پس از عمل ليفت صورت و گردن نيز شايع است. معمولاً درد قابل مديريت است و مي‌تواند با مصرف داروهاي تسکين دهنده کاهش يابد.

 

4. عفونت: عفونت در ناحيه عمل نيز ممکن است رخ دهد. استفاده از آنتي‌بيوتيک‌ها و رعايت دستورات بهداشتي پس از عمل جراحي مي‌تواند خطر عفونت را کاهش دهد.

 

5. تغييرات حساسيت: پس از عمل، برخي از افراد ممکن است تغييراتي در حساسيت پوست، احساس خشکي يا درد و سوزش در ناحيه عمل شده تجربه کنند.

 

6. اثرات جانبي بخش‌هاي مشخص: ممکن است در برخي از نواحي صورت و گردن اثرات جانبي ناخواسته‌اي مثل نداشتن حس در بخشي از صورت، تغيير در موقعيت موها، اختلال در رنگ پوست و غيره رخ دهند.

 

7. آسيب اعصاب حرکتي صورت : يکي از عوارض ناخواسته که نادر مي باشد آسيب عصب صورت مي باشد که باعث عدم تقارن در خنديدن يا صحبت کردن يا بالا انداختن ابروها مي شود. اين عارضه اغلب موقتي استو طي 3 تا 4 ماه برطرف مي شود ولي موارد بسيار اندکي ممکن است دائمي باشد.

 

در نهايت، براي آگاهي از خطرات عوارض و مشکلات پس از عمل ليفت صورت و گردن، مهم است که با يک جراح متخصص مشورت کنيد و دستورات پس از عمل را به طور دقيق دنبال کنيد.

 

ميني ليفت صورت چيست؟

 

ميني ليفت صورت Mini Facelift)  ( يک روش جراحي است که براي بهبود ظاهر صورت و کاهش علائم پيري مانند چين و چروک‌ها، آويزاني پوست و افتادگي‌هاي صورت استفاده مي‌شود. اين روش به عنوان جايگزيني کمتر تهاجمي نسبت به ليفت صورت مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 

ميني ليفت صورت با برش کوچکتري نسبت به ليفت صورت انجام مي‌شود. برش معمولاً از لبه جلويي گوش و کمي پشت گوش صورت مي‌گيرد. اين برش کوچکتر به جراح امکان مي‌دهد تا پوست را به طور محدودتري تنظيم کند و آويزاني پوست را کاهش دهد.

 

ميني ليفت صورت بيشتر بر روي لبه‌هاي پاييني صورت تمرکز دارد، به ويژه در ناحيه گونه‌ها و فک. اين روش بهترين نتيجه را براي افرادي که نياز به تنظيم و آويزاني پوست در نواحي محدودي از صورت دارند، به ارمغان مي‌آورد. معمولاً ميني ليفت صورت با جراحي کمتري همراه است و زمان بهبودي آن نسبتاً کوتاه‌تر است.

 

ميني ليفت صورت به طور عمده براي افرادي استفاده مي‌شود که علائم پيري در صورتشان هنوز شديد نيست. اين روش معمولاً براي افرادي که در گروه سني مياني قرار دارند و ميخواهند ظاهر جوان تري داشته باشند، مناسب است.

 

با اين حال، مهم است که با جراح خود مشورت کنيد تا بررسي کاملي از وضعيت شما انجام داده و روش مناسب براي شما را تعيين کند

 

ليفت صورت با نخ 

 

ليفت صورت با نخ (Thread Lift)  يک روش غيرجراحي براي بهبود ظاهر صورت است که با استفاده از نخ‌هاي خاصي انجام مي‌شود، ماندگاري ليفت صورت با نخ ممکن است بين 18 ماه تا 2 سال باشد. با گذشت زمان، نخ‌ها به آرامي در پوست حل و تخليه مي‌شوند. اين فرآيند طبيعي است و همراه با توليد کلاژن در پوست صورت مي گيرد که باعث بهبود و سفت شدن پوست مي‌شود.

 

مدت زمان دقيقي که نخ‌ها در پوست باقي مي‌مانند، به عوامل مختلفي مانند نوع نخ استفاده شده، تکنيک اجرايي، واکنش بدن به نخ‌ها و نحوه مراقبت پس از جراحي بستگي دارد. همچنين نياز به جلسات تکميلي جهت حفظ نتيجه ممکن است وجود داشته باشد.

 

لطفاً توجه داشته باشيد که هر فرد و وضعيت صورتي ممکن است متفاوت باشد و ماندگاري ليفت صورت با نخ ممکن است براي هر فرد متفاوت باشد. براي اطلاعات دقيق‌تر و تعيين ماندگاري بهتر است با يک جراح تخصصي مشورت کنيد که بر اساس وضعيت شما، توصيه‌هاي مناسبي را ارائه دهد.

 

مراقبت‌هاي بعد از ليفت صورت و گردن

 

مراقبت‌هاي بعد از ليفت صورت و گردن بسيار مهم هستند تا فرآيند بهبود و بازسازي به خوبي انجام شود و عوارض کمتري رخ دهد. 


1. استفاده از داروها: جراح ممکن است داروهاي ضد التهاب، ضد درد و ضد عفوني کننده  براي شما تجويز کند. اطمينان حاصل کنيد که دستورات مربوط به مصرف داروها را به دقت دنبال کنيد.

 

2. استفاده از باندها و فشار دهنده‌ها: جراح شما ممکن است در طول مرحله بهبود، باندها و فشار دهنده‌ها را بر روي صورت و گردن شما قرار دهد. اين کار به کاهش تورم و بهبود شکل دادن به بافتها کمک مي‌کند. اغلب نياز است گن فيس ليفت به مدت حداقل دو هفته استفاده شود.

 

3. مراقبت از زخم‌ها: در صورتي که جراحي ليفت صورت و گردن باز انجام شده باشد و زخم‌هاي جراحي وجود داشته باشد، بايد زخم‌ها را به دقت نظافت کنيد و در صورت توصيه جراح، مي‌توانيد از کرم ضد عفوني استفاده کنيد. همچنين، حتماً دستورات جراح را در مورد تعويض بانداژ و مراقبت از زخم‌ها رعايت کنيد.

 

4. محدوديت فعاليت: جراح شما ممکن است توصيه کند که فعاليت‌هاي جسمي سنگين و ورزش را به مدت معيني محدود کنيد. همچنين، بايد از خم شدن زياد گردن و اعمال فشار بر روي ناحيه جراحي خودداري کنيد.

 

5. مراقبت از پوست: پس از ليفت صورت و گردن، پوست شما حساس تر است. براي حفاظت از پوست، بايد از آفتاب‌سوختگي جلوگيري کنيد و از ضدآفتاب استفاده کنيد.

 

6. پيگيري با جراح: منظور از پيگيري با جراح انجام ملاقات‌هاي تکميلي بعد ازجراحي است تا جراح بتواند پيشرفت شما را ارزيابي کند و هر گونه سوال يا نگراني شما را پاسخ دهد.

 

از چه سني مي‌توان ليفت صورت و گردن انجام داد؟

 

ليفت صورت و گردن معمولاً براي افرادي که علائم پيري در صورت و گردن خود را تجربه مي‌کنند، توصيه مي‌شود. اما هنگام تصميم‌گيري براي انجام اين روش، سن تنها يک عامل مهم نيست و عوامل ديگري مانند وضعيت عمومي سلامت، پوست، ساختار صورت و هدف‌هاي شخصي نيز بايد در نظر گرفته شوند.

 

به طور کلي، ليفت صورت و گردن معمولاً براي افرادي مناسب است که:

 

1. علائم پيري و آويزاني پوست در صورت و گردن خود را تجربه مي‌کنند، مانند چين و چروک‌هاي بيشتر، آويزاني پوست در ناحيه گونه‌ها و فک.

 

2. ساختار صورت و گردن نا مناسبي داشته باشند که بهبود و تغيير در آن به نظر جراح مناسب باشد. ساختار صورت و گردن و عوامل بالادستي مانند استخوان‌ها و بافت عضلاني نقش مهمي در تصميم‌گيري براي انجام ليفت صورت و گردن دارند.

 

3. در وضعيت عمومي سلامت خوبي باشند و براي جراحي تحت بيهوشي عمومي يا موضعي مناسب باشند.

 

4. توقعات و هدف‌هاي واقعي و قابل دستيابي درباره نتايج ليفت صورت و گردن داشته باشند و آمادگي براي رعايت مراحل بعد از عمل جراحي داشته باشند.

 

مهم است که قبل از تصميم‌گيري نهايي، با يک جراح زيبايي مشورت کنيد.

 

در آخر:


ليفت صورت و گردن که يکي از عوامل رفع افتادگي پوست و چين و چروک صورت است از مهمترين خدمات ليفت و زيبايي محسوب مي شود که در ايران هم طرفداران زيادي د ارد و روش هاي مختلفي مانند تزريق ژل، تزريق چربي، کربوکسي تراپي، هايفوتراپي و … که همه اين روش ها به جوانسازي پوست شما در صورت و گردن کمک ميکند.


عده اي بر اين باور هستند که ليفت صورت و گردن را تا زمانيکه افتادگي و آويزاني پوست و عضلات به حد قابل توجهي برسد به تاخيربياندازند.


اين شرايط اغلب در سنين 60 تا 70 سالگي رخ مي دهد که در اين زمان اغلب بيماري هاي زمينه اي و شرايط جسماني در بيشتر افراد اجازه انجام اين عمل نسبتا طولاني و سنگين را نمي دهند، بنابراين توضيه مي کنيم به محض رويت علائم افتادگي پوست و عضلات صورت به جراح متخصص زيبايي صورت براي مشاوره مراجعه کنيد.


اين سن اغلب حدود 45 سالگي در خانم ها و 50 سالگي در آقايان مي باشد و ماندگاري نتايج ليفت صورت با توجه به تکنيک جراحي به کار رفته ماندگاري نتايج جراحي ليفت صورت متفاوت است.


با عمل جراحي ليفت صورت عمقي نتايج ممکن است 15 الي 20 سال دوام داشته باشد ولي در روشهاي ليفت سنتي يا ليفت فقط پوست نتايج ماندگاري کمتر دارند و 1 الي 5 سال مي توانند شرايط را بهبود بخشند.


توصيه ما به شما اين است که براي دريافت خدمات بهتر در زمينه ليفت صورت و گردن براي انجام اين کار حتما به متخصصين زيبايي مراجعه کنيد

 

نويسنده : دکتر مهدي غلامي 
 پست اخیر
گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستي و روش هاي درمان آن
گود شدن چشم بعد از بلفاروپلاستي و روش هاي درمان آن
١٤٠٣-٠٢-٠٣
خنديدن و گريه کردن بعد از جراحي بيني و عوارض آن
خنديدن و گريه کردن بعد از جراحي بيني و عوارض آن
١٤٠٣-٠١-٢٩
بهترين جراح شکاف کام در مشهد
بهترين جراح شکاف کام در مشهد
١٤٠٣-٠١-٢٠
بهترين جراح بوکال فت در مشهد
بهترين جراح بوکال فت در مشهد
١٤٠٣-٠١-١٥
بهترين جراح پروتز چانه در مشهد
بهترين جراح پروتز چانه در مشهد
١٤٠٣-٠١-٠٥
بیشتر ...